• Vatani@tejarateram.com

  • تماس با ما:55-77625950-021

  • زمان :Saturday to Thursday 9-5:30

افست UV ماشین ها، مرکب ها و خشک کن ها

چاپ UV نسبت به چاپ افست معمولی به همان نسبت که گرانتر است مزایای فراوانتری دارد. ورود به چاپ UV در درجه اول یک تصمیم استراتژیک است که برای شخص این امکان را فراهم می کند که به قسمت های جدیدی از بازار و خریداران دسترسی داشته باشد. در بخش بسته بندی که قسمت عمده ای از این بازار محسوب می شود کسانی که حاضر به پرداخت بهای اضافی جهت قابلیت های چاپ UV و افکت های حاصل از آن باشند، مشتری بالقوه به شمار می روند.
نقش ارزش افزوده چاپ یووی با افزایش تنوع محصولات چاپی و با استفاده از طراحی های گوناگون بر روی سطوح چاپی مختلف (نظیر افکت های گوناگون و چاپ متالیک و چاپ بر روی انواع فویل ها و پلاستیک ها و همچنین انواع پوشش های مات و براق) در پایان کار، مشخص می شود. به این ترتیب می توان گفت که افست ورقی UV با چاپ بر روی طیف وسیعی از سطوح و جنس های مختلف، از ارزش افزوده قابل توجهی برخوردار می شود.

انواع مرکب و روش خشک شدن آنها

چگونگی خشک شدن مرکب در انواع روش های چاپی، از اهمیت بسزایی برخوردار است. در چاپ افست معمولی با مرکب های رایج، خشک شدن مرکب از طریق اکسیداسیون آن و در مجاورت هوای محیط اتفاق می افتد که این به ماهیت مرکب و فرمولاسیون آن بستگی دارد. در این روش از چاپ، مرکب ها بسته به نوع مرکب و سطح چاپ شونده و شرایط محیط، مدت زمانی را جهت خشک شدن نیاز دارند.
از یک سو می توان به مرکب هایی اشاره کرد که با قرار گرفتن در معرض اشعه مادون قرمز (Infra Red) عمل خشک شدنشان اندکی تسریع می شود. البته مرکب های پایه آب و همچنین پوشش های ورنی پایه آب در این روش مورد استفاده قرار می گیرند. باید توجه داشت که این مرکب ها در حالت عادی نیز بعد از گذشت زمان معینی خشک می شوند اما گاهی بنا به نیاز اغلب به خاطر حجم زیاد مرکب بر روی سطح چاپ شونده اپراتورها از لامپ های IR جهت تسریع خشک شدن و جلوگیری از پشت زدن کار استفاده می کنند. این نکته لازم به ذکر است که چاپکاران گاهی بر این باورند که از هر مرکبی می توان جهت چاپ با سیستم خشک کن IR استفاده کرد، در صورتی که اگر مرکب، پایه آب (Water Base) نباشد، نه تنها به خشک شدن آن کمک نمی کند بلکه نتیجه عکس حاصل خواهد شد.
نسل دیگری از مرکب ها که چندین سال پیش روانه بازار شده و به صورت تجاری عرضه می شوند، مرکب های UV هستند که توسط لامپ های UV خشک می شوند.

آغازگر واکنش شیمیایی

مرکب های UV مقدار قابل توجهی انرژی جهت شروع واکنش برای انجام عمل خشک شدن نیاز دارند ولی بر خلاف خشک کن های IR (مادون قرمز) یا خشک کن های گازی در ماشین های Web، گرما عامل خشک شدن مرکب نیست.
در سیستم UV این آغازگر واکنش شیمیایی است که باعث پلیمریزه شدن مرکب و شکل گرفتن سریع پیوندهای سطحی در سرتاسر قشر مرکب و در نتیجه خشک شدن آن می شود. انرژی نورانی مربوط به طول موج اشعه UV باید به طور یکنواخت و ثابت و در طول پروسه چاپ به سطح چاپ شونده منتقل شود.

بزرگترین چالش

بزرگترین چالش در این روش چاپ، بالانس بین آب و مرکب است، زیرا که این محدوده بسیار باریک است و مرکب UV بسیار گران تر از مرکب معمولی چاپ است و برای یک راندمان بالا و سودآوری مناسب، شما نیاز به دانش فنی و تجربه فراوان دارید. شناخت واکنش های مختلف مرکب نسبت به تابش اشعه، مقادیر مختلف جذب اشعه نسبت به رنگ های گوناگون و انواع مختلف مرکب ها، مرکب سفید، رنگ های تفکیکی، ترانسپارنت و... نیاز به تخصص و تجربه دارد. برای مثال رنگ های تفکیکی زرد (Y)، ماژنتا (M) و سایان (C) زودتر و با انرژی کمتری خشک می شوند، در مقابل رنگ مشکی (K)، سفید و نقره ای انرژی بیشتری جهت خشک شدن نیاز دارند.

مرکب UV چیست؟

فرمولاسیون این مرکب ها به نحوی است که تنها با تابش اشعه ماورا بنفش (UV) خشک می شوند. در واقع تابش اشعه UV باعث ایجاد واکنش هایی در پیوندهای سطحی مرکب شده و عمل خشک شدن به سرعت انجام می شود.

آدرس

آدرس :

میدان رسالت- خیابان هنگام- خیابان فرجام- بعد از چهارراه خاور- جنب نمایندگی سایپا (موحدی)- پلاک 537- واحد 10

تلفن :

021-77625950-55

فکس:

021-40771280

ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ما را دنبال کنید :

Instagram

Telegram

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه و آگاهی از جدیدترین اخبار سایت ایمیل خود را وارد کنید
عضویت